piątek, 30 listopada 2012

Andrzejki - Wieczór Wróżb

Listopad to miesiąc niezwykły. Początek miesiąca jest cichy spokojny, gdyż każdy z nas odwiedza tych, których już nie ma z nami. Koniec listopada za to jest huczny i wesoły. Wszyscy czekają na Andrzejki, na zabawę do białego rana i wróżby.  Obchodzone w Polsce od wielu pokoleń, nie tracą na popularności, choć są nieco w cieniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
 Trochę historii…

Zwyczaj Andrzejek wywodzi się od Andrzeja apostoła, który był bratem św. Piotra. Dzień św. Andrzeja najhuczniej obchodzony jest w Szkocji, czyli w kraju, którego św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilię tego dnia, czyli 29 listopada, lub w tym dniu 30 listopada, w zależności od regionu, wróży się przyszłość w szczególności matrymonialną.  Dawniej Andrzejki były świętem panieńskim, a wróżby dotyczyły głównie przepowiedni małżeństwa. Teraz jednak zapomnieliśmy już o tym, że jest to wieczór tylko dla panien. Obecnie bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem i przy tym świetnie się bawiąc. Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest bardzo dużo. Teraz wróżą wszyscy, niezależnie od wieku i płci, a wróżby nie dotyczą już tylko miłości jak kiedyś, teraz można wróżyć na wszystkie tematy np.  o uczuciach, finansach, pracy, czy wykształceniu. 

Poznajmy kilka pomysłów na andrzejkowe wróżby…
Do najbardziej znanych wróżb należy oczywiście lanie wosku na wodę. Gorący wosk, roztopiony wylewa się na zimną wodę przez dziurkę od klucza. Następnie z zastygłych kształtów i cienia rzucanego przez nich na ścianę przepowiadamy przyszłość. 

Drugą również popularna wróżbą jest Andrzejkowe serce. Do wykonania tej wróżby będzie nam potrzebny kolorowy papier, nożyczki, szpilka i długopis. Z papieru należy wyciąć serce i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie serce to odwracamy stroną zapisaną do dołu i przekłuwamy szpilką. Imię na, które natrafimy należeć będzie do naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej. 

Kolejną bardziej znaną zabawą jest wyścig butów. Do tej zabawy będziemy potrzebować po jednym bucie od każdej z uczestniczek. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca pokoju zaczynamy ustawiać buty kolejno jeden za drugim, Buty ustawiamy wzdłuż ściany w kierunku drzwi, ten z końca kolejki przekładamy na początek. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
 
Inną wróżbą może być np. wróżenie z obierki jabłka. Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna obierka, po czym należy rzucić ją za siebie. Kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę przyszłego męża.
Takich i jeszcze wiele innych wróżb na ten andrzejkowy wieczór jest całe mnóstwo. Pamiętajmy jednak, że w tych wróżbach chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i trzeba je traktować z przymrużeniem oka. 

Lecz Andrzejki to nie tylko wróżby, dzień ten zgromadził wiele powiedzeń i przysłów, np.:
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota,
  •  Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja,
  • Gdy Święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży,
  • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście,
  • Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze,
  • Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja,
  • Noc Andrzeja Świętego przyniesie nam narzeczonego.
Justa M. 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz